Jubileusz 70-lecia szkoły

Jubileusz 70-lecia szkoły

Było zabawnie, energetycznie, sentymentalnie i podniośle…

20 października 2023 r. społeczność XI Liceum Ogólnokształcącego świętowała jubileusz 70-lecia szkoły. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w os. Teatralnym, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Stanisław Puzyniak, ks. infułat Dariusz Raś – absolwent Jedenastki, który wygłosił kazanie okolicznościowe, oraz ks. proboszcz Jacek Budzoń – który był pierwszym katechetą w XI LO po wprowadzeniu religii do szkół.

Główne uroczystości rozpoczęły się w Nowohuckim Centrum Kultury. Galę jubileuszową uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty, radni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawicielka Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele – wśród nich byli dyrektorzy: Edward Hładyłowicz i Lucyna Szubelak. Gości powitała dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego – Danuta Bigaj. W swoich przemówieniach goście podkreślili znaczące miejsce naszego liceum na mapie Krakowa i gratulowali sukcesów. W tej części uroczystości szczególnie wzruszająco zabrzmiał głos emerytowanej nauczycielki geografii – Florentyny Cichockiej, która mówiąc o miłości do naszej szkoły, zwróciła uwagę na rodzinną atmosferę i podtrzymywanie kontaktu z nauczycielami, którzy przeszli już na emeryturę. Podziękowanie dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły przekazał również przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jan Sochacki. Przywoływane we wspomnieniach i przemówieniach nazwiska byłych nauczycieli absolwenci nagradzali oklaskami. Część oficjalną dopełniło ślubowanie na sztandar szkoły uczniów klas pierwszych.

Scenariusz części artystycznej został pomyślany jako wielomedialna ilustracja haseł powiązanych z J-e-d-e-n-a-s-t-k-ą. Utalentowani artyści – uczniowie naszej szkoły – zarazili widownię swoją brawurą i entuzjazmem. Znakomicie wykorzystali talenty wokalne, taneczne, muzyczne, aktorskie… Było zabawnie (scenki z życia szkolnego), energetycznie (lekcja gimnastyki dla całej widowni), sentymentalnie i romantycznie (nastrojowe piosenki, “jedenastkowe” pary) i podniośle (lekcja wolności i wiersz Herberta). Było tradycyjnie (dostojny polonez w wykonaniu uczniów z 4b i 4e) i nowocześnie (występy Natalii Seweryn i cheerleaders), z gracją tańczono walca do muzyki z „Nocy i dni” (Kinga Jarecka i Grzegorz Porębski), równie zachwycający był występ pary tanecznej – Karola Michalika i Kai Prochownik. Wojtek Zasada i Patrycja Pasternak zaczarowali widownię muzyką fortepianową (Beethoven i składanka przebojów muzyki filmowej), a Soniia Kustitska z siostrą Valeriią wystąpiły w duecie skrzypcowym. Tak jak w latach 60. ubiegłego wieku Jedenastka słynęła z big bandów, tak i teraz na scenie pojawiła się energetyczna grupa muzyczna – xiloband “Biedronki” z solistką Amelią Gajdą. Było właśnie tak, jak zapowiadali konferansjerzy – prowadzący imprezę p. Katarzyna Gibek i p. Jan Walas – czyli „Energia i emocje, nauka i wolność”. Imprezę uświetnił swoim występem absolwent XI LO – autor, piosenkarz i satyryk p. Wojciech Dąbrowski.
W finale na scenie śpiewali już razem uczniowie, panie dyrektorki, nauczyciele, w tym autorki scenariusza i reżyserki – polonistki: Katarzyna Gibek, Barbara Galas, Magdalena Janiszewska i Jolanta Janik. A wtórowała im rozbawiona widownia.

Po gali goście przeszli do budynku XI Liceum, gdzie oglądali wystawy okolicznościowe, a mała sala gimnastyczna na tę okoliczność ponownie zamieniła się w kino “Stal” – jak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wnętrzu sali kinowej nadano wygląd klimatycznej kawiarenki. Film o szkole został przygotowany przez p. Michała Luberdę właśnie na okoliczność jubileuszu. O historii szkoły opowiada w nim historyk sztuki Maciej Miezian, swoimi wspomnieniami dzielą się absolwenci, m.in. aktorzy Ewa Serwa i Sławomir Zapała. W salach lekcyjnych odbywały się spotkania absolwentów, popularnością cieszyły się szkolne kroniki, wystawione w czytelni. Goście odwiedzili szkołę w piątek oraz w sobotę, która była Dniem Otwartym Jedenastki. Było wspaniale!!! Do zobaczenia na kolejnym Jubileuszu!

Część artystyczną przygotowali:
prof. Katarzyna Gibek, prof. Barbara Galas, prof. Jolanta Janik, prof. Magdalena Janiszewska – scenariusz i reżyseria
prof. Filip Rożek, prof. Jan Walas oraz Mikołaj Patoczka z 2b i Mateusz Pachela z 2a – odpowiedzialni za część informatyczno-techniczną
prof. Katarzyna Gibek i prof. Jan Walas – prowadzenie uroczystości
prof. Natalia Gajewska – opieka nad uczniami tańczącymi poloneza (4b, 4e) oraz grupą cheerleaders
prof. Michał Luberda – film o XI LO
Wystąpili:
Julia Doniec 2f
Zofia Dywańska 2f
Natalia Dziadkiewicz 2e
Amelia Gajda
Magdalena Górny-Gajewska 2f
Dominika Janczyk 3f
Kinga Jarecka 1d
Bernard Jarzmik 2b
Zofia Jędracha 2b
Zuzanna Jędrzejewicz 2f
Gabriela Karaś
Michalina Karpiuk 1a
Soniia Kustitska 1d
Karol Michalik 4d
Patrycja Pasternak 4c
Grzegorz Porębski 2a
Natalia Seweryn 4e
Rafał Siemiński 2b
Maciej Świętoń 2b
Zofia Walczyk 2f
Anna Wilczak 1d
Antonia Warchoł 2f
Wojciech Zasada 2d
Klaudia Żabicka 2f
Paweł Żmuda 2c
Gościnnie: Kaja Prochownik z XXX LO i Valeriia Kustitska
Poczet sztandarowy: Wiktoria Ebro-Prokesz 2a, Patrycja Baran 2a, Mikołaj Stachowiak 3f, opiekun pocztu prof. Marcin Kużdżał