Inne

Rok szkolny 2018/2019

„Szkoła w radiu” to projekt Akademii Dziennikarskiej Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży i radia Pryzmat.
W ramach projektu młodzież uczestniczy w warsztatach, gdzie poznaje teorię z zakresu dziennikarstwa i nabywa praktycznych umiejętności związanych z montażem radiowym, przygotowaniem audycji publicystycznej i emisją głosu.
Zdobytą wiedzę wykorzystuje następnie podczas pracy nad programem radiowym.
Każda ze szkół uczestniczących w projekcie raz w miesiącu przygotowuje jedną audycję na tematy związane z życiem placówki lub ważnymi wydarzeniami odbywającymi się na jej terenie.
Uczniowie mają dzięki temu możliwość zapoznania się z warsztatem pracy dziennikarza i prezentera radiowego, a ponadto mogą w ciekawy sposób pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania, odkrywać nowe pasje i spróbować swoich sił w nowej, innej niż znane im dotąd, roli.

Młodzi dziennikarze z XI Liceum Ogólnokształcącego próbują swoich sił w radiowej profesji. Za nimi już trzy zmontowane i wyemitowane audycje. Pierwsza audycja dotyczyła samorządności w ich liceum, kolejna poruszała problem bezpieczeństwa a ostatnia przybliżała talenty uczniów XI Liceum Ogólnokształcącego. W najbliższym czasie zostanie opracowany materiał związany z promocją szkoły.
Uczniowie klasy II D i ID pracują wytrwale nad audycjami, zdobywając wiele cennych umiejętności w ramach projektu „Szkoła w radiu” , w którym szkoła bierze w tym roku udział. Przed nimi jeszcze prawdziwe wyzwanie, jakim będzie przeprowadzenie audycji na żywo !
Dotychczasowych audycji można posłuchać na naszej stronie internetowej:

Zapraszamy

Zaczęło się od projektu czytelniczego zrealizowanego w 2016 roku w klasie 3a. Polonistka Iwona Kołodziejek (na zdjęciu jako Jagna Borynowa, z czerwonymi koralami) zaprosiła uczniów do przebrania się za ulubionych bohaterów literackich  i zaprezentowania ich losów na forum klasy.Pomysł na promocję czytania za pomocą cosplayu przyjął się i został powtórzony już trzykrotnie. Inicjatorkami wydarzenia są bibliotekarki szkolne. Stroje niektórych cosplayerek i cosplayerów to prawdziwe dzieła sztuki!
Zapraszamy do przeistoczenia się w ulubionego bohatera podczas kolejnej akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”
Więcej zdjęć na fanpejdżu biblioteki szkolnej Biada tym, co za plecami czytają streszczenia
https://www.facebook.com/bibliotekaxilo/

LEAD Technologies Inc. V1.01

20 maja na Scenie Stolarnia Teatru Ludowego zostały wystawione dwa spektakle, wyreżyserowane przez Jarosława Szweca „Wesele” Wyspiańskiego i „Chory z urojenia” Moliera. Emocjonujące widowiska podsumowują roczną pracę grupy młodzieży, głównie uczniów i absolwentów XI Liceum, którzy rozwijają swoje talenty na warsztatach aktorskich. Jarosław Szwec z powodzeniem sięga do klasyki i sztuk kostiumowych. W przedstawieniach grają amatorzy, ale trzeba podkreślić, że wszyscy młodzi adepci aktorstwa radzą sobie znakomicie, a niektóre role zostały zagrane brawurowo. Poetycki klimat dramatu Wyspiańskiego i nastrój niepokoju udziela się widowni, a od sceny pojawienia się Wernyhory napięcie rośnie już do samego końca.

Drugi spektakl, „Chory z urojenia” Moliera,  wprowadził widzów w świat komedii dell’arte. Zagrany z lekkością, wdziękiem i wirtuozerią, rozbawił widownię i wzruszył. Brawa dla Reżysera i Aktorów obu przedstawień!

Więcej zdjęć w galerii
teatr_2019-15

Cosplay

(zdjęcie z folderu wycieczki)W dniach 6.06 – 8.06 klasy 1a i 2a odwiedziły stolicęnaszych południowych sąsiadów Pragę. Po drodze do Pragi zatrzymaliśmy się napostój w Morawskim Krasie, gdzie zwiedziliśmy jaskinię Punkiewi, którą częściowopokonaliśmy pieszo, a częściowo przepłynęliśmy łodziami. Dotarliśmy do PrzełęczyMacochy, która zrobiła na nas olbrzymie wrażenie, zachwyciła niepowtarzalnymklimatem miejsca. Praga przywitała nas piękną pogodą, dlatego udało nam się dotrzećdo wszystkich turystycznych atrakcji, a także spróbować specjałów kuchni czeskiej. Wdrodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze miasteczko Kutna Hora, a w nim KaplicęCzaszek. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni srebra, które wszytkimdostarczyło wielu emocji. Trzy dni minęło bardzo szybko, pozwoliło nam wypocząć ina chwilę oderwać się od szkolnej rutyny.

(zdjęcie z folderu wycieczki)Od 3 do 6 czerwca klasa 1d spędziła trzy fantastyczne,pełne emocji i wrażeń dni u podnóża Polskich Tatr. Nasza ekipa zakwaterowanazostała w pensjonacie Stasinda . W jego murach poznawano tajemną wiedzę oprzeszłości w ramach lekcji historii a na jego boiskach rozegrano kilka meczypiłkarskich i tenisowych. Sympatycznie spędziliśmy czas na szlakach TatrzańskiegoParku Narodowego w drodze na Rusinową Polanę i Dolinę Białego. Nasz pobytzakończył się pełnym sukcesem. Wszyscy wróciliśmy zdrowi, zadowoleni iuśmiechnięci gotowi do rozpoczęcia nadchodzących wielkimi krokami wakacji.

Więcej zdjęć w galerii
teatr_2019-14

zdjęcie z folderu wycieczki)19 marca klasa 1b wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Zejście w głąb ziemi byłoniezwykłą podróżą w czasie, bo początki Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznejsięgają XVIII wieku. Sztolnia, drążona siłą ludzkich rąk, łączy Zabrze z Chorzowem.Uczniowie wędrowali XIX-wiecznymi korytarzami, zwiedzili rekonstrukcjępodziemnego portu przeładunkowego, unikatowy – wykuty w węglu chodnik,podziemny park maszyn górniczych, a końcową atrakcją była przejażdżka kolejką.

Więcej zdjęć w galerii
the-university-of-zurich-PJME8XE