Młodzież z Izraela w XILO

Młodzież z Izraela w XILO

19 listopada gościliśmy nauczycieli i uczniów z ODE High School z Izraela przy okazji ich kilkudniowej wycieczki po Polsce. Nawiązana współpraca to efekt udziału prof. Z. Dębickiej, prof. J. Janik i prof. A. Trzaski w seminarium szkoleniowym na temat nauczania o Holokauście oraz żydowskiej historii i kulturze w Yad Vashem w Jerozolimie organizowanym dla nauczycieli przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Po oficjalnym wzajemnym powitaniu się i prezentacji filmów o naszych szkołach wszyscy udali się do sal na zajęcia integracyjne w grupach polsko-izraelskich pod kierunkiem naszych anglistek.
Finałem spotkania były wspólne lekcje tańców w sali gimnastycznej. Najpierw grupa uczniów z klasy 2b zaprezentowała pokazowego poloneza w strojach historycznych, a potem młodzież polska i izraelska odtańczyła wspólnie nasz taniec narodowy. Następnie zobaczyliśmy krótką prezentację tradycyjnego tańca izraelskiego i znowu była okazja do wspólnej zabawy tym razem do skocznej i rytmicznej muzyki. Ograniczony czas wizyty naszych gości nie pozwolił na oczekiwaną przez wielu belgijkę. Ale – może będzie to następnym razem, ponieważ żegnaliśmy się wzajemnymi zaproszeniami i zapewnieniami o dalszej współpracy.