Twoje dane Twoja sprawa

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W PROGRAMIE
„#TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”

  JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA UCZNIÓW?

• wykazują się pomysłami, umiejętnościami, talentami plastycznymi, aktorskimi i sportowymi,
•  zdobywają odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne dot. skutecznej ochrony siebie,
•  aktywnie spędzają czas – uczestniczą w konkursach, zabawach, warsztatach, spotkaniach z ekspertami   oraz zajęciach terenowych i in.

JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA NAUCZYCIELI?

• specjalistyczne szkolenia, wsparcie ekspertów i materiały edukacyjne,
• zdobywają wiedzę na temat realizacji obowiązków wynikających z RODO w sektorze oświaty,
• doskonalą umiejętności i warsztat edukatora w zakresie prowadzenia ciekawych zajęć z uczniami.

JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA SZKOŁY?

• wykwalifikowana kadra,
• promocja szkoły w środowisku lokalnym,
• podniesienie świadomości uczniów na rzecz zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje o programie: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts


Rok szkolny 2018/2019W tym roku szkolnym już po raz trzeci braliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Twoje dane Twoja sprawa – skuteczna ochrona danych osobowych” organizowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Podobno wiek XXI ma tylko jedną cenną walutę – informację. Jeśli tak jest, to dane osobowe są tą najcenniejszą – złotą monetą. A jednocześnie ochrona tych informacji to nic innego, jak obrona prywatności, czyli tej sfery życia człowieka, w którą nie należy wkraczać bez pozwolenia lub istotnego uzasadnienia.

Prywatność ma bowiem wartość nie tylko materialną – choć o niej mówi się najczęściej – ale także swój aspekt ludzki – rozumiany jako ochrona jednego z podstawowych praw obywatela.

W nawale codziennych zajęć i obowiązków nie zawsze uświadamiamy sobie, jak często mamy do czynienia z danymi osobowymi i jak powinniśmy być za nie odpowiedzialni.

Nasza szkoła brała udział w IX edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane Twoja sprawa”.  W ramach programu były organizowane zajęcia edukacyjne dla uczniów oraz spotkania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej.

Ochrona danych osobowych nie ma wakacji. Kilka porad jak w czasie wakacji zadbać o swoje dane osobowe i uchronić się przed potencjalnymi problemami: https://www.uodo.gov.pl/pl/138/1073

Celem programu jest uświadomienie nie tylko uczniom, ale też rodzicom i nauczycielom jak cenne są nasze dane osobowe i jak je najskuteczniej chronić.

W zeszłym roku nasza szkoła zdobyła prestiżową nagrodę „Złotego pióra” dla najciekawszej inicjatywy edukacyjnej, podnoszącą poziom wiedzy i umiejętności ochrony danych osobowych. Poniżej film przygotowany przez uczniów w ramach tego projektu.